Eesti muld ja Eesti Ruja
K0pole sobiv alla 0-aastastele
MS12Mitte soovitatav alla 12-aastastele.
PEREPerefilm.

Eesti muld ja Eesti Ruja

2017 2h Dokumentaal HD Sterotek Film

Kahetunnine muusikadokumentaal "Eesti muld ja Eesti Ruja" toob vaatajateni 2017.aasta augustis Tallinna Lauluväljakul toimunud kontserdi ning viib rokkansambli Ruja proovisaali, lavale ja selle taha. Mäletatavasti astusid Eesti Vabariigi taasiseseisvumise päeval üheks õhtuks taas ühiselt lavale Eesti legendaarseima rokkansambli Ruja originaalkoosseisu liikmed Jaanus Nõgisto, Rein Rannap, Tiit Haagma, Andres Põldroo ja Jaan Karp. Laulukaare aluse publikut täis toonud kontserdile eelnes prooviperiood, mis suures osas filmilindile jäädvustati. Rein Rannapi ja Jaanus Nõgisto vahelisest keerulisest suhtest on loodud omamoodi müüt, esmakordselt on võimalik kahe mehe kirglikku tööprotsessi kõrvalt vaadata. Värvikate karakteritena pakkusid nad dokumentaali tegijatele palju tänuväärset materjali ja pikantseid hetki. Proovide ja kontserdipäeva melu vahele on põimitud Ruja liikmete ja kontserdil esinenud solistide intervjuud ning loomulikult meenutatakse filmis ka Ruja legendaarset solisti Urmas Alenderit. Muusikadokumentaali „Eesti muld ja Eesti Ruja“ on tootnud Sterotek Film.

 • Osalised
  • Rein Rannap
  • Jaanus Nõgisto
  • Tiit Haagma
  • Jaan Karp
  • Andres Põldroo
  • Kadri Voorand
  • Kristjan Kannukene
  • Ott Lepland
  • Robert Linna
  • Priit Võigemast
  • Karl Vilhelm Valter
  • Urmas Alender (arhiivikaadrites)
 • Produtsent
  • Eero Nõgene
 • Režissöör
  • Tarvo Mölder
 • Toimetaja
  • Kaidi Klein
 • Tegevprodutsent
  • Aleksander Ots
  • Sterotek Film 2017

“PÄRIS RANNAP” VAATAB MAESTRO MASKI TAHA

Filmi autoreid Kaidi Kleini ja Aleksander Otsa paelus ennekõike maestro persoonina - vaadata maski taha ja näidata päris Rannapit ning aidata mõista, miks ta on kujunenud just selliseks isiksuseks.

„Me ei näinud filmi tegemisel mõtet, kui ei saa teda näidata sellisena nagu ta on siis, kui kaamerad ei käi. Ta nõustus. Tundes vaid muret, et kuidas ikkagi saavutada seda, et filmilindile jääks päris tema. Tal on nii sisse kodeeritud, et kui kaamerad filmivad, läheb ta oma rolli. Seda rolli võib ta etendada aga väga värvikalt. Seda oli hästi näha, kui dokumentaali „Eesti muld ja Eesti Ruja“ jaoks filmisime nö kärbsena seinal Ruja prooviperioodi,” kommenteeris Klein.

Sama meeskond Sterotek Filmis on muuhulgas varem teinud kaks dokumentaali, mis kajastavad Rannapi loomingulist tegevust. 2017 valmis „Ruja - Keelatud!“,  kus põimuvad Rannapi meenutused Ruja algusaastatest ja varajaste laulude salvestusprotsess. Sellele järgnes  film „Eesti muld ja Eesti Ruja“ 2017. aastal toimunud suurejooneliest Ruja taasühinemiskonserdist.

„Täiesti õigustatult võib tekkida küsimus, et miks jälle Rannap? Aga meil vist tekkis omamoodi hasart tabada Reinu ilma talle tavapäraseks saanud maskita ning pakkuda vaatajatele võimalus kordki näha seda päris Rannapit seal taga. Tänu eelnevale koostööle Rein meile neid võimalusi ka andis. Kuigi, kogu austuse juures maestro vastu, võin öelda, et lihtsaks ta meile seda ülesannet ei teinud. Oleme Reinuga ikka väga tuliseid ja emotsionaalseid maadlusmatše pidanud, ent tulemus on kogu seda valu ja vaeva igati väärt,“ ütles filmi kaasautor Aleksander Ots.

KRIITIKUD FILMIST

“Portreefilm Rein Rannapist on omanäoline ja tõeliselt hoogne ekskurss maestro eluolu tagatubadesse.” - Kaspar Viilup, ERR kultuuriportaal  

https://kultuur.err.ee/1608403544/kaspar-viilupi-poffi-paevik-paris-rannap-on-ullatavalt-sartsakas-ja-julge

"Dokumentaalfilm „Päris Rannap“ annab hea ülevaate Rein Rannapi elutööst, olles samal ajal intrigeeriv." - Silver Õun, Sirp  

https://www.sirp.ee/s1-artiklid/film/siin-ja-sealpool-fassaadi/

“Humoorika doki asemel võib «Päris Rannapi» näol tegemist olla hoopis õudusfilmiga püüdlikust pojast, kes tahab kõigest väest olla oma ema meele järele, aga pole seda ema surmatunnini ja sealt edasigi. Küllap läheb palju lapsevanemaid kinost koju tõdemusega, et oma järelkasvu võiks sagedamini tunnustada. - Jaanus Noormets, Postimees https://kultuur.postimees.ee/7394511/oudusfilm-rein-rannapist

“Film tekitab kohati isegi tunde, et tahaks ka ise olla vähe imelikum. Nunnult on sisse toodud ka autorite kohatine täielik peataolek, kui Rannap hakkab ise filmi tegema ja oma elu lavastama.” - filmikriitik Tristan Priimägi

“Eesti film teeb Ridley Scottile ära!” -Hendrik Alla, Postimees

https://kultuur.postimees.ee/7396692/filmisaade-eesti-film-teeb-ridley-scottile-ara

"Lõppude lõpuks on meile kõigile omane näidata end teistele vaid valitud küljest. Arvan, et see on see, miks „Päris Rannap“ vaatajaid kõnetab. Järk-järgult hakkab välise fassaadi tagant paistma inimene nagu iga teinegi. Seejuures on filmitegijad väga empaatilised ja lubavad episoodis, kus Rannap oma elu ise lavastama hakkab, välja paista ka enda peataolekul. Nad ei naera tegelase üle, vaid temaga koos. Nii ka vaataja." - Silver Õun, Sirp

FILMIST VÄLJA JÄÄNUD STSEENID

EMA PÄEVIKUD: Filmi üks võimsamaid läbivaid liine on Rein Rannapi ema päevikud. Film on hea näide sellest, kuidas me kõik tuleme oma lapsepõlvest. Rannapi perfektsionismi ja maksimalismi tagamaid tuleb just otsida lapsena puudu jäänud tunnustusest. See osa filmist on saanud ka vaatajatelt kõige enam vastukaja. Päevikutes nähakse ka õppematerjali lastevanematele. Sest tihtipeale just sarnasest lapsepõlvest tulevad inimesed, kes terve elu otsivad oma vanematelt tunnustust ja neist on saanud perfektsionistid, kes pole kunagi lõplikult rahul.

INTERVJUU LAVASTAMINE: Samasuguse  põhjalikkusega nagu Rein teeb oma muusikalisi projekte, valmistub ta ka intervjuudeks. Tihtipeale lavastab ta end ise kaamera ees salvestuse käigus, et vastus küsimusele saaks ikka paremini välja öeldud. Sterotek Film oli juba varem teinud doki „Eesti muld ja Eesti Ruja“, mille jaoks intervjuu filmimine Reinuga võttis aega mitu tundi. Kuna kaamera koguaeg käis, siis nüüd sooviti seda materjali kasutada uues portreefilmis. Filmist jäi see stseen küll välja, aga Rein Rannap on andnud tegijatele loa, et nad võivad selle siiski avaldada.

ENNE KLASSIKARAADIO KONSTERTI: Rein õpetab režissöör Tarvo Mölderile, kuidas võiks kaamerad kontserdi filmimiseks paigutada.

JÕE ÄÄRES: Rein lavastab ise filmi jaoks, kus ta peaks kõndima. Ja parte tahaks ka. :)


FILMI ESILINASTUS PÖFF-IL 15.11.2021


 

 

HD Film

Filmi kvaliteet sõltub raudvara- ja interneti kiirusest.

Treilerid

Treiler 1

See veebileht kasutab küpsiseid, et pakkuda Sulle teenuseid, personaliseerida veebilehe sisu ja analüüsida liiklust veebilehel.
Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsistega.
Loe Veel

NÕUSTUN